Aletli Pilates Faydaları Nelerdir?

Aletli pilates, genel vücut sağlığını geliştirmenin paha biçilmez bir yoludur. Reformer pilates olarak da adlandırılan enstrümantal pilates, uygulama için reformer olarak bilinen bir araç kullanır – birçok faydası küçümsenemez!

Aletli Pilates Nedir?

Enstrümantal pilates, kasları güçlendirmenin aktif bir yoludur. Reformer gibi aletlerin kullanıldığı bu pilates şekli, vücudu aynı anda sıkılaştırırken esnekliği artırmayı amaçlar.

Pilates, omurilik bozuklukları ve stres sorunlarından kalp rahatsızlıklarına kadar bir dizi hastalığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Pilates yaparken kullanabileceğiniz çeşitli aletler vardır; reformer, Cadillac Chair ve Barrel işe yarayabilir.

Aletli Pilates Ne İşe Yarar?

Jimnastik, vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Güçlü kas sistemleri oluştururken duruş ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olur – ancak istenirse belirli kas grupları hedeflenebilir.

Ekipmanlı pilates, fazla kilolarını vermeye çalışanlara yardımcı olmak için mükemmel bir yol olabilir. Aletli pilates, metabolizmayı uyararak ve vücudunuzdaki yağ depolarını parçalayarak metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo kaybını hızlandırabilir. İyi dengelenmiş bir diyet ve düzenli egzersiz seansları kilo kaybına daha fazla yardımcı olabilir – fazla kiloları vermeye çalışırken her ikisi de hayati önem taşır! Kilo vermede başarılı olmak isteniyorsa, düzenli fiziksel egzersiz yoluyla bir enerji açığı yaratılması hayati önem taşır.

Pilates, kasları çalıştırarak ve yağ yakımını artırarak bacakları, karnı ve beli inceltmeye yardımcı olabilir. Pilates, ekipmanla birleştirildiğinde vücudunuzu sıkılaştırmaya ve tonlamaya da yardımcı olabilir.

Pilatesin faydaları:

 • Omurga sağlığında etkilidir. – Aletli pilates omurga sağlığı için faydalıdır. Omurga ağrısını azaltabilir ve omurga bozukluklarını düzeltebilir. Omurga rahatsızlığı olan kişiler doktorlarına danışarak aletli pilates yaparak bu rahatsızlıklarını büyük ölçüde giderebilirler.
 • Vücut görünümünü iyileştirir. – Aletli pilates ile vücut güzelliği artırılabilir. Hareketler kasları güçlendirir ve sıkılaştırır. Aletli pilates ile vücut sıkılaştırılır.
 • Stres seviyesini düzeltir. – Aletli pilates, kişinin nefes almasını rahatlatır ve düzenleyerek stres düzeyini azaltır.
 • Kişinin vücut esnekliği artar. – Aletli pilates ile kasların kapasitesi arttırılır. Kaslar güçlenir ve hareketlilik artar. Enstrümantal pilateste yapılan hareketler ile kişinin esnekliği geliştirilir.
 • Vücut bozuklukları düzelir. – Aletli pilates kamburluk gibi sorunları düzeltebilir. Aletli pilates, kişinin daha dik durabilmesi için sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Çalışmayan kasları çalıştırır. – Aletli pilates, ulaşılması zor kas gruplarına ulaşmak ve onları çalıştırmak için harika bir yoldur. Bu sayede çalışmayan kaslar güçlendirilip çalıştırılabilir.
 • Metabolizmayı hızlandırır. – Aletli pilates metabolizmayı ve yağ yakımını artırır. Bu da yakılan kalori miktarını artırır. Pilates kilo vermenize yardımcı olabilir.
 • İncelmeyi sağlar. – Aletli pilates belirli alanlarda zayıflamanıza yardımcı olabilir. Bu özellikle karın ve bacak bölgesinde geçerlidir.

Aletli Pilates Hangi Aletler ile Yapılır?

Pilates aletleri kasların gelişmesine yardımcı olur. Aletli pilates, kişinin genel sağlığına fayda sağlayan bir spordur.

Aletli pilates yaparken kullanılabilecek aletler şu şekildedir:

 • Reformer Aleti – aletli pilates egzersizleri sırasında en çok kullanılan alettir. Hareketler uzanarak, oturarak ya da ayakta her pozisyonda yapılabilir. Ulaşılamayan kaslara ulaşmakta çok etkilidir. 
 • Cadillac – diğer pilates aletlerini kullanırken zorlanan kişilerin tercih ettiği bir aletli pilates ekipmanıdır. Cadillac üzerinde yapılmak istenen hareketlerin yoğunluğu ayarlanabilmektedir. 
 • Chair – aletli pilates ekipmanıdır. Tüm kasları güçlendirecek hareketleri yapmaya imkan sağlar. 
 • Barrel – chair aletine benzerdir. Omurga duruşunun düzeltilmesini sağlar. Çeşitli kasları çalıştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Sayfalar